مقاله ها

اختصاصی/مصاحبه با مهندس جمی که یکی از طراحان ماهواره نوید است.

به گزارش خبرنگار آوای جم؛از طریق یکی از کاربران سایت باخبر شدیم یکی از جوانان جمی در سازمان هوا و فضای ایران مشغول فعالیت است و یکی از طراحان اصلی ماهواره نوید و 3 ماهواره در حال ساخت دیگر ایران است.

با مهندس حق شناس تماس گرفتیم و ایشان با روی باز ما را پذیرفته و پاسخگوی سوالاتمان شدند.

دراین بخش می توانید مصاحبه ما با این جوان موفق جمی و البته بوشهری را بخوانید.

1- لطفاً خودتان را بصورت کامل معرفی فرمائید؟

جواد حق شناس هستم. اهل مالچه جم. اصالتا هم اهل بابامباركي. فوق ليسانس فيزيك اتمي گرايش ليزر و پلاسما و 25 سال سن.

2- هم اکنون در حال تحصیل هستید یا خیر؟ شغل شما و سمتتان چیست؟

خير من سال 89 از دانشگاه علم و صنعت ايران فارغ التحصيل شدم. در حال حاضر هم پژوهشگر و مدير بخش اپتيك محموله در پژوهشكده تحقيقات فضايي ايران هستم.

3-مدارس و دانشگاههایی که در انها درس خوانده اید از ابتدا تا کنون را نام ببرید؟

ابتدايي در دبستان شهيد حاجي نژاد بابامباركي و دوره راهنمايي را در مدرسه نمونه شهيد فهميده بوشهر بودم. دوران دبيرستان و پيش دانشگاهي را در دبيرستان نمونه امام خميني بوشهر در رشته رياضي و فيزيك سپري كردم. ليسانس فيزيك هسته­­ اي از دانشگاه خليج فارس بوشهر و فوق ليسانس فيزيك اتمي از دانشگاه علم و صنعت ايران.

4-با خبر شدیم شما در طراحی ماهواره های ایرانی سهیم بوده اید در این خصوص توضیح دهید؟

بله. در طراحي و ساخت 4 ماهواره ايراني مشاركت داشته­ ام كه در حال حاضر فقط ماهواره نويد علم و صنعت پرتاب شده است. انشاء الله ديگر ماهواره­ ها نيز به زودي پرتاب خواهند شد. عمده فعاليت من در اين ماهواره­ ها به صورت زير است:

طراحي، ساخت، تست و پرتاب ماهواره نويد علم و صنعت به عنوان نخستين ماهواره ايراني با دوربين كاملا ساخت ايران

طراحي، ساخت و تست سه دوربين رنگي با رزولوشن 80 متر و يك دوربين پانكروماتيك با رزولوشن 400 متر براي ماهواره ظفر

طراحي و تحليل دوربين چندطيفي با رزولوشن بهتر از 5 متر و دوربين حرارتي TIR براي ماهواره پارس2

مشاور طراحي و تحليل دوربين و انتخاب سناريو تصويربرداري براي ماهواره ناهيد

طراحي دوربين دوربرد حرارتي براي هواپيماهاي بدون سرنشين

كه حاصل تلاش­هاي فوق، بومي شدن كامل فرايند طراحي، تحليل، ساخت و تست دوربين­هاي ماهواره با رزولوشن­ هاي بالا براي آيندگان در داخل كشور مي­ باشد.

5-تحریم ها چه تاثیر مثبتی بر عملکرد شما در محل فعالیتتان داشته است؟

همان­طور كه مي دانيد در صورت تحريم نبودن، سرعت انجام كارها بيشتر خواهد بود اما در آن شرايط ديگر انگيزه براي انجام كارهاي با تكنولوژي­هاي پيشرفته و تربيت نيروي انساني وجود نخواهد داشت. با توجه به اين تفكر، مبناي كار ما از روز اول، توليد قطعات در داخل و استفاده از امكانات موجود بود كه در مورد دوربين اين كار به صورت صد در صد در داخل انجام شد. من معتقدم وجود سرمايه­ هاي فوق­ العاده انساني در ايران مي­تواند ضعف­هاي تكنولوژي و اثرات ناشي از تحريم را به خوبي جبران كند. البته اگر قدر اين سرمايه­ ها را بدانيم.

6-عامل اصلی موفقیت شما چیست؟

عامل اصلي موفقيت در هر انساني انگيزه، اراده و پشتكار است.

7-از بین اساتید و معلمانتان کدامیک در زندگی شما تاثیر بیشتری داشته اند؟

بي­ شك همه معلمان و اساتيد در شكل­ گيري افكار و موفقيت­ هاي شاگردان شان نقش دارند. من چهره يكايك معلمانم را به خاطر دارم. البته هميشه دوست داشتم از آقاي پورحمزه مدير دوران راهنمايي­ ام و آقاي دكتر محمدي اسلامي يكي از اساتيد برجسته دانشگاه، كه سهم بسزايي در شكل گيري افكار من داشته اند با احترام ياد كنم.

8-خانواده چقدر در پیشرفت شما موثر بوده است؟

بودن خانواده در كنار انسان و دعاي خير آن­ها هميشه دلگرم كننده بوده است. در خانواده ما هم كه هميشه درس حرف اول و آخر را ميزد. الان هم از دو برادرم يكي دكتر و ديگري مهندس است. من معمولا بيشترين انرژي مثبت را از والدين، همسر و نزديكانم مي­ گرفتم.

9-برنامه آینده تان چیست؟

ابتدا دوست دارم پروژه­ هايي كه در دست داريم با موفقيت به انجام برسد و افتخاري ديگر براي ايران بزرگ و شهر دوست داشتني جم باشد. بعد از آن هم علاقمندم كه به يكي از بهترين دانشگاه­هاي دنيا براي ادامه تحصيل در مقطع دكتري بروم.

10-هرچه میخواهد دل تنگت بگو...

آرزوي هميشگي من از دوران خردسالي قدم زدن بر روي ماه يا مريخ بود. الان، زندگي در ايستگاه فضايي بين­ المللي (ISS) نيز به اين آرزو اضافه شده است. بر اين باورم كه قبل از مرگ، آرزوهايم را تجربه مي­ كنم.

و جمله آخر اينكه : آن­چنان زندگي كنيم كه در پايان عمر، بر بي­ ثمري عمري كه گذشت حسرت نخوريم. انشاءالله.

"مهندس حق شناس در حال کار بر روی ماهواره نوید"

بستن

1390 - 1392 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی آوای جم می باشد .